Przejdź do treści

Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza Opole

Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza jest dziedziną stomatologii zajmującą się profilaktyką próchnicy zębów, a także leczeniem już obecnych ubytków tkanek zęba. Jej głównym zadaniem jest zachowanie naturalnych zębów w jak najlepszej kondycji przez jak najdłuższy czas oraz zapobieganie ewentualnym dalszym powikłaniom.

Zakres wykonywanych usług:

  • diagnostyka jamy ustnej i ustalenie planu leczenia
  • porady żywieniowe oraz dotyczące higieny jamy ustnej
  • fluoryzacja zębów
  • usuwanie złogów nazębnych oraz osadów (scalling, piaskowanie)
  • wybielanie zębów
  • bezbolesne leczenie próchnicy wraz z wypełnieniami przy wykorzystaniu nowoczesnych materiałów
  • odbudowa zębów po urazach
  • leczenie nadwrażliwości zębów

Skąd się bierze próchnica?

Próchnica jest bakteryjną chorobą zakaźną twardych tkanek zęba, a do jej wystąpienia konieczne jest zaistnienie czterech czynników: obecność bakterii, dostarczanie cukrów, podatność zębów oraz czas działania.

Profilaktyka polega na ograniczaniu występowania ww. czynników poprzez edukację zdrowotną (instruktaże higieny jamy ustnej oraz żywieniowe), dostarczanie fluorków (w celu zmniejszenia podatności tkanek zęba na próchnicę), lakowanie bruzd i szczelin, prawidłowe i regularne szczotkowanie zębów, stosowanie nici do zębów, płukanek i innych przyborów do higieny jamy ustnej, unikanie częstego spożywania cukrów oraz regularne kontrole stanu uzębienia w gabinecie stomatologicznym.

Skad sie bierze kamien nazebny estetiq
Skąd się bierze kamień nazębny?
Skad sie bierze prochnica estetiq
Skąd się bierze próchnica?

Kiedy na profilaktykę jest już za późno

Często na działania profilaktyczne niestety jest już za późno – zniszczone tkanki zęba nie są w stanie się zregenerować. Ratunkiem dla zęba jest leczenie zachowawcze, które ma na celu powstrzymanie dalszego postępu procesu próchnicowego. Polega ono na dokładnym oczyszczeniu ubytku – usunięciu tkanek zaatakowanych przez próchnicę, a następnie odbudowie utraconych tkanek za pomocą specjalnych materiałów – obecnie głównie materiałów światłoutwardzalnych. Leczenie próchnicy jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym i dzięki temu całkowicie bezbolesne.

Do zadań stomatologii zachowawczej możemy również zaliczyć odbudowę ubytków pochodzenia niepróchnicowego – spowodowanych działaniem czynników chemicznych, spożywaniem produktów zawierających duże ilości kwasów, nadmiernym szczotkowaniem, stosowaniem wykałaczek, nieprawidłowym zgryzem i nierównomiernie rozłożonymi siłami żucia, a także rekonstrukcję tkanek zęba utraconych w wyniku urazu bądź poprawę estetyki zębów – korekta kształtu, koloru zębów poprzez wykonanie licówek kompozytowych.

Proponujemy ponadto pacjentom wybielanie zębów oraz usuwanie osadu i kamienia nazębnego, co odgrywa również znaczącą rolę w profilaktyce chorób przyzębia, a także poważnych chorób ogólnoustrojowych.

Godziny otwarcia

Pon.-piąt.

9:00 - 20:00

Sobota

9:00 - 18:00

Niedziela

nieczynne

Stomatologia zachowawcza Opole

ul. Tadeusza Kościuszki 16/5

estetiq

Umów się na wizytę w naszym gabinecie stomatologicznym: zadbamy o Twój piękny uśmiech i dobre samopoczucie!

Poniedziałek-piątek

9:00 - 20:00

Sobota

9:00 - 16.00

Niedziela

nieczynne

Gabinet Stomatologiczny Opole

Gabinet stomatologiczny Estetiq w Opolu oferuje zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej i zachowawczej. Zajmujemy się protetyką, implantami zębów, periodontologią i leczeniem kanałowym. Wykonujemy także zabiegi z obszaru chirurgii stomatologicznej. Estetiq to Twój dentysta w Opolu!
Umów się na bezstresową wizytę już dziś!
Administrowanie stroną: imagemed.pl