Gromadząca się na powierzchni zębów płytka nazębna prędzej czy później zamienia się w kamień nazębny.
Powstawanie kamienia nazębnego
Nieusuwana płytka nazębna gromadzi się na powierzchni zębów i już po kilkudziesięciu godzinach ulega stwardnieniu, tworząc nieestetyczny i trudny do usunięcia żółto-brązowy złóg osadowy. Podatność na powstawanie kamienia nazębnego jest cechą indywidualną, ale zazwyczaj pogłębia się z wiekiem, warto więc pamiętać, że z upływem lat coraz skrupulatniej musimy dbać o nasze zęby.
Dlaczego tak istotne jest zapobieganie powstawaniu kamienia? Powody są przynajmniej dwa. Po pierwsze kamień, gdy już powstanie, całkowicie może usunąć tylko dentysta. Po drugie, skład kamienia nazębnego to mieszanka zabójcza dla zdrowia całej jamy ustnej – składa się między innymi z bakterii próchnicotwórczych i ich produktów przemiany materii oraz resztek pokarmu.
Jak zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego?
Najlepszym sposobem na niedopuszczenie do powstania kamienia nazębnego jest regularne usuwanie płytki nazębnej poprzez mycie zębów przynajmniej dwa razy dziennie, stosowanie nici dentystycznej oraz płukanek do jamy ustnej. Konieczne jest także wykonywanie regularnych kontroli w gabinecie stomatologicznym.