Chirurgia stomatologiczna kojarzona jest przede wszystkim z ekstrakcją, czyli usunięciem zęba. Jednak w założeniach współczesnej stomatologii jest to rozwiązanie traktowane jako ostateczność, gdy inne metody zawiodą. Rozwój tej specjalności pozwala nam na zachowanie w jamie ustnej zębów, które dawniej zostałyby zakwalifikowane do usunięcia.
Są to zabiegi wykonywane w gabinecie stomatologicznym, w znieczuleniu miejscowym najczęściej w trakcie jednej wizyty. Zaliczamy do nich resekcje wierzchołków korzeni (wykonywaną w przewlekłych stanach zapalnych utrzymujących się pomimo wykonania leczenia kanałowego lub w sytuacjach, gdy jego prawidłowe wykonanie ze względu na warunki anatomiczne nie jest możliwe), radisekcję (całkowite usunięcie jednego z korzeni zęba wielokorzeniowego), hemisekcję (usunięcie korzenia wraz z częścią korony), wydłużenie korony klinicznej zęba (umożliwia wykonanie szczelnego wypełnienia lub uzupełnienia protetycznego).
Są to również zabiegi wykonywane na tkankach miękkich (korekta kształtu dziąseł, pokrywanie recescji dziąseł, podcięcie wędzidełka, pogłębianie przedsionka jamy ustnej) czy twardych (plastyka wyrostka, wygładzenie ostrych brzegów kostnych utrudniających protezowanie).